Ismét egy tartalmas és izgalmas hétre tekintek vissza. Nagyrészt suliban voltam, majdnem minden nap este 8-ra értem haza. A sulit nagyon szeretem, mindenki kedves és segítőkész velem, az órákat egyelőre nem nagyon értem, de már sikerült felfognom, hogy miről lehet szó.
Említettem már, hogy a suliban vannak különböző kulturális és sporttal foglalkozó szakkörök, vagy klubok, ahogy itt hívják őket. Én valami tradicionális japán témát szerettem volna választani, és mivel nagy vágyam, hogy íjászkodjak, ezért a kyuudou-t, a japán íjászatot választottam. Minden nap van edzés, még szombaton is. (Megj.: magyarul kjúdónak írják/ejtik, én azonban maradok a Hepburn átírásnál, amelyet az angol használ.)
Minden délutáni edzés egy egyperces meditációval kezdődik, majd belemelegítés, és utána következik a legizgalmasabb rész, az íjászat. De tudni kell, hogy alapvetően a kyuudou nem a nyílvessző kilövéséről szól, hanem egy meditációs folyamat, a nyíl és íj csak egy eszköz. Ezért a ceremónia egy hosszú folyamat, amely időt és nagy koncentrációt igényel. A céltábla egyébként nagyon kicsi és távol van, így céllövészet szempontjából nem ideális - de ugye nem is ez a lényeg.
Magáról a kyuudou-ról majd később fogok írni, ha jobban megértem és átlátom a dolgokat. Egyelőre én még csak az elsősökkel gyakorlom a mozdulatokat - Ja igen, ahogy a mellékelt videóban is látjátok majd, a kyuudou nem csak a lövésről szól, a kilövés előtt 8 lépésből álló mozdulatsorral (amelyeknek a neveit meg is kell tanulnunk!) kell felkészülni a nyíl kilövésére, ami sok időt és fizikai erőnlétet igényel. Nekem minden edzés után a lábam, a hátam és a kezem iszonyatosan elfárad. De a gyakorlat az gyakorlat. :) Múlthéten szombaton 4 órán keresztül gyakoroltunk, bár igaz, előrébb nem haladtunk, mert ugyanazokat a mozdulatokat ismételjük, már-már értelmetlen módon. Én az elsősökkel gyakorlok együtt, és valamiért azt érzem, hogy a jószándékú gyakoroltatás mögött a szívatás gondolata is jelen van, és mivel én az elsősökkel vagyok, én is beleesek a körbe. Dehát ez van, meg kell mászni azt a bizonyos létrát.
Na, szóval kyuudou. Másnap, vasárnap rendezték meg Matsue városban az éves kyuudou-versenyt, amelyre több mint 400-an jelentkeztek. A verseny előtt mindenki felsorakozott, a felügyelők egyenként üdvözöltek mindenkit. Utána következett egy hagyományos kyuudou bemutató, amelyről sajnos videót nem lehetett csinálni, pedig hatalmas élmény volt. Több mint 500-an csöndben figyeltük azt, ahogy a mester és két segítője a dojou-ban (a hely, ahol a ceremónia és a verseny folyt) elvégzik a precíz mozdulatokat. Egyetlen pisszenés, rándulás és felesleges mozdulat nélkül. Nagyon érdekes volt.
Utána elkezdődött a verseny, ahova középiskolások, egyetemisták, felnőttek, már nyugdíjasok, fiúk-lányok egyaránt jelentkeztek. Tényleg több mint 400-an voltak. A versenyzők 9 fős csoportokban sorakoztak fel és egymás után mutatták meg tudásokat és tehetségüket. Mindenki 4 nyílvesszőt lőtt ki (a korábban említett ceremónián egyébkén csak kettőt használt a mester), és mivel ez verseny volt, az számított, hogy ki mennyit talál be a 28 méterre lévő céltáblába. Igen, itt a célbetaláláson volt a hangsúly, de egyébként, a vizsgákon egyáltalán nem számít, hogy eltalálod-e a célt vagy sem. Több szint van (ezeket kyu-nak nevezik, 1-kyu, 2-kyu, stb...), minden szint egyre komolyabb és több éves tapasztalatot igényel. A vizsgán az számít, hogy mennyire precíz és pontos mozdulatokkal végzed el a mozdulatokat, mennyire tudsz meditálni közben. Érdekes, nem? :')
Ezen a verseny az én iskolám kyuudou csapata is részt vett és többen a második körbe is bekerültek. Oda azok kerültek be, akik az első körben 4-ből legalább 3 nyílvesszőt betaláltak. A harmadik fordulóba sajnos az iskolánkból már nem jutottak be versenyzők, így én már délután 1-kor eljöttem. De hatalmas élmény volt. Leírhatatlan levegő keringett az egész dojou-ban, a versenyzők arcán lehetett látni a komoly koncentrációt. És külön megtiszteltetés volt számomra, hogy évtizedek óta kyuudou-t gyakorló mestereket láthattam személyesen, akik azért már letettek valamit az asztalra ezen a téren. Ők azok, akiktől én is tanulni akarok. :)
A következő videót a versenyen készítettem. Mindig meghajlással kezdenek, mindenki beáll a helyére, felveszi a kezdő pozíciót, majd elkezdi a mozdulatsorozatot. Amint teljesen a célpontra koncentrál, kilövi a nyílvesszőt. Amennyiben talál, a közönség hangos "Sha" kiáltással jelzi, hogy célt talált. Ha mind a négy nyílvesszője eltalálja a célpontot, vagy három egymást követő versenyző egymás után talál célt, a közönség tapssal jutalmazza őket. :)
A következő videót a versenyen készítettem. Mindig meghajlással kezdenek, mindenki beáll a helyére, felveszi a kezdő pozíciót, majd elkezdi a mozdulatsorozatot. Amint teljesen a célpontra koncentrál, kilövi a nyílvesszőt. Amennyiben talál, a közönség hangos "Sha" kiáltással jelzi, hogy célt talált. Ha mind a négy nyílvesszője eltalálja a célpontot, vagy három egymást követő versenyző egymás után talál célt, a közönség tapssal jutalmazza őket. :)
Visszatérve az én kyuudou-karrieremre, szeretném majd otthon is folytatni - tényleg annyira megszerettem. :) Szerencsére otthon is vannak dojou-k, de ez még ugye a jövő kérdése. Egyelőre arra koncentrálok, hogy minél több tudást szedjek magamba, és minél többet tanuljak ezen a téren is.
A következőkben pedig egy rövid videót nézhettek meg a kyuudoujou-ról. :)
A kyuudou-ról egyelőre ennyit, a többit majd akkor szeretném bemutatni, ha már foghatok a kezembe íjat. :) Majd, ősszel. :)
Barátokkal szép az élet! :) |
A parkban felszálltunk a kisvasútra, körbenéztünk, utána az otthonról hozott ebédet elfogyasztottuk, csináltunk csomó képet, majd hazajöttünk. Ja igen, képek. Mivel annyira nagyon mesélnivaló ezzel kapcsolatban nincsen, - jó volt és kész :D - ezért beszéljenek inkább a képek. :)
A képre kattintva elérhető az ott készült képeket tartalmazó album :)
Tulipánok, háttérben a már ismert Daisennel |
3 megjegyzés:
Hát ez a park elég komolyan néz ki :O
Amúgy láttam egyik cimborád, meg valamelyik képen egy csajt hogy van a szájánál ilyen hogyishívják. az miért kell?
Gondolom allergiásak a pollenre, vagy tudja fene :D
Ha a japán emberek betegek, meg vannak fázva, náthásak, és nem annyira komoly a bajuk, hogy ne tudjanak suliba/dolgozni menni, akkor felvesznek egy ilyen fehér maszkot, hogy ne terjedjen a betegség, ne fertőzzék meg a társaikat. A vonaton, buszon, utcákon a japán emberek nagy tömegben közlekednek, fizikailag vannak közel egymáshoz, ezért nagyobb az esélye, hogy elkapjanak valami vírust. Viszont maszkkal ezt megakadályozzák, de egyáltalán nincsenek kiközösítve, lenézve, elkerülve, ez itt tök normális és higiénikus megoldás. :)
Megjegyzés küldése